Poradenstvo
Je dôverný rozhovor, kde vy prinášate svoj problém a ja vás empaticky počúvam, snažím sa vám čo najlepšie porozumieť a následne vám pri riešení problému pomôcť.
Vychádzam z presvedčenia, že každý z nás najlepšie vie, čo je pre neho dobré, len práve nemá k týmto informáciám zo svojho vnútra prístup. Ľudovo hovoríme, že si vtedy nerozumieme. Dôsledkom býva, že sa necítime dobre, nedarí sa nám tak, ako by sme chceli, necítime sa šťastní, dokonca sa môžeme dostať do stavov úzkosti či depresie. Vtedy nám môže pomôcť rozhovor s terapeutom, ktorý nás pri hľadaní porozumenia sprevádza. Spoločne zisťujeme, ako by bolo možné sa z tejto situácie dostať.
Ak sa vás týka niektoré z týchto konštatovaní, ste tu správne:
- Mám nízke sebavedomie, neverím si.
- Nevidím zmysel života, chýba mi motivácia.
- Mám viac smútku ako radosti.
- Žijem v neuspokojivom vzťahu a neviem, či mám zostať alebo odísť.
- Žiarlim a neviem prestať.
- Nedokážem sa vyrovnať s neverou.
- Ťažko zvládam rozchod.
- Nedarí sa mi nájsť si partnerský vzťah.
- Zo života mi odišiel blízky človek.
- Nerozumiem si so svojimi deťmi.
- Rodičia mi príliš zasahujú do života.
- Zažívam veľa úzkosti, často plačem.
- Chcem v živote viac, no bojím sa stratiť to, čo mám.
Možno vás len zaujíma pohľad niekoho nezainteresovaného na niečo, čo práve riešite. Alebo chcete aktívne pracovať na sebarozvoji a osobnostnom raste. Môžeme prečítať more kníh, ale pokiaľ sa neuvidíme v zrkadle, budú nám všetky poučky málo platné. Zrkadlom vo vzťahoch je vždy len iný človek. Ja vám túto možnosť ponúkam.
Je určené pre manželov či partnerov, ktorí chcú aktívne riešiť problémy vo vzťahu.
Máte pocit, že sa už spolu nedokážete pohnúť ďalej? Na rozchod ste ešte celkom nedozreli a hľadáte alternatívu? Veľakrát býva rozchod iba únikom z ťaživej krízy, a keby ste vedeli, ako ju prekonať, prípadne ako ju využiť vo svoj prospech, možno by k nemu ani nemuselo prísť. Alebo ste sa už definitívne rozhodli a neviete, ako sa s tým vyrovnať či ako to oznámiť deťom? Potrebujete sa utvrdiť, že ste už vyčerpali všetky možnosti? Ak sa nachádzate v takejto či podobnej situácii, potom by párová terapia mohla byť pre vás.
Partnerské problémy môžu mať rôzne podoby:
- Nemáme spoločné záujmy.
- Nevieme sa dohodnúť, ako hospodáriť s peniazmi.
- Máme rôzne názory na výchovu detí.
- Zo vzťahu sa nám vytratila vášeň.
- Nevieme sa vysporiadať s neverou.
- Nedôverujeme si.
- Nepočúva ma, nereaguje na to, čo hovorím, nerozumie mi.
- Bojím sa agresívnych reakcií, vadí mi krik.
- Stále je pod vplyvom svojich rodičov.
- Ja sa obetujem pre rodinu, druhá strane nie.
- Neviem, čo v našom vzťahu nie je v poriadku, ale necítim sa v ňom dobre.
Párová terapia však nie je iba pre tých, ktorí sa spolu trápia. Môže byť tiež priestorom pre aktívnu prácu na vzťahu ešte skôr, ako príde k závažnejším nezhodám. Lebo partnerstvo je živý organizmus, ktorý sa neustále vyvíja a mení.
Keďže do vášho vzťahu nie som osobne zaangažovaná, viem vám poskytnúť nezávislý pohľad, a tým vám pomôcť lepšie nájsť cestu.
Rada sa s vami stretnem – s každým oddelene alebo spoločne, to je len na vás.
Viac o párovej terapii sa dočítate aj v mojom článku.
Rodinné poradenstvo sa hodí vtedy, keď máte vzťahový problém s niekým z rodiny. Najčastejšie pozývajú na terapiu dospelé deti svojich rodičov, možná je však aj akákoľvek iná kombinácia, keďže konflikt v rodine sa zvyčajne dotýka všetkých. Preto keď sa podarí s konfliktom pohnúť, harmonickejšie obvykle funguje celá rodina.
V rodinnom poradenstve sa môžeme rozprávať aj o týchto témach:
- Matka alebo otec má radšej súrodenca ako mňa.
- Rodičia majú na mňa príliš veľké nároky.
- Niekto z rodiny je závislý.
- Chcem sa odsťahovať z domu, ale rodičia sú proti.
- Ako sa vyrovnať s odchodom dospelého dieťaťa.
- Rodina so mnou nekomunikuje.
- Obmedzujú ma rodinné zvyky a rituály.
- Hnevám sa na rodičov.
- Nerozumiem svojim deťom.
- Ako zvládnuť tínedžera.
- Ako pripraviť dieťa na rozvod
Príkladom rodinnej terapie je sprevádzanie procesom rozvodu. Dieťa sa vtedy často uzatvára do svojho sveta, kde je osamotené. Chce udržať rodičov spolu, a to, že sa mu to nedarí, obyčajne vníma ako zlyhanie. Rodičia vtedy tiež prežívajú náročné časy, často im tak chýba kapacita viac vnímať, čo ich dieťa trápi. Podpora zo strany nezainteresovanej osoby (terapeuta) a bezpečie terapeutického priestoru ponúka možnosť vyjadriť pocity a pomáha vyrovnať sa s hnevom, frustráciou či so strachom. Jednoducho s obavami z budúcnosti a zmenami, ktoré rozvod prináša.
Pri rodinnej terapii je dôležité pracovať s celou rodinou. Na prvé stretnutie však môžete prísť aj individuálne či vo dvojici a následne prizvať aj ostatných.
Viac o rodinnej terapii sa dočítate aj v mojom článku.
Je metóda rozvoja osobnosti zameraná na dosahovanie lepších pracovných výsledkov a zvyšovanie výkonnosti.
V praxi sa stáva, že disponujeme mnohými zručnosťami, sme vzdelaní a skúsení, ale nič z toho sa nám nedarí naplno využiť vo svojej práci. Dôvodom pritom nie je lenivosť, ale rôzne osobnostné zábrany, nerozpoznané strachy či neistoty. Ako kouč vás môžem pomaly a citlivo sprevádzať na ceste k sebapoznaniu a k uvoľneniu vášho potenciálu. Zjednodušene povedané, koučing pomáha žiť lepší a kvalitnejší život – nielen ten pracovný, ale aj osobný.
Podpora kouča sa môže týkať rôznych oblastí:
- určovanie priorít v práci a v osobnom živote,
- znižovanie stresu,
- organizácia času,
- efektívne riešenie konfliktných situácií,
- vyjednávanie,
- prezentácia seba a vašej práce,
- sebamotivácia a motivácia podriadených,
- delegovanie úloh,
- riadenie a vedenie ľudí,
- zavádzanie zmien.
Koučing vám môže pomôcť pri riešení otázok vlastnej motivácie a osobnej zaangažovanosti. Užitočný je aj pri hľadaní cesty, ako skĺbiť pracovné nároky s potrebou vlastnej sebarealizácie. Pomáha, aby práca nebola len vyčerpávajúcou činnosťou, ale aj zdrojom radosti a naplnenia.
Koučing sa hodí aj pri zvýšenej záťaži, ktorá vzniká ako dôsledok ťažkých životných udalostí, napr. pri strate partnera, vážnej chorobe či v obdobiach spojených s veľkým stresom.