Nepozná strach!

Jedného dňa vošiel sympatický mladý muž. Nič mimoriadne, vravím si, veď chodia ku mne denne, až som si po chvíli uvedomila, že on mimoriadny vlastne je. Nebojí sa!

Málo spánku veľa “žitia”

Bol veľmi inteligentný a rozhovor s ním bol vážne zaujímavý. Popisoval mi svoj neštandardný pohľad na seba a svet a tiež jeho neštandardný spôsob života. V skratke sa dá povedať, že málo spí a veľmi veľa toho zažíva. Zaujímajú ho mnohé adrenalínové športy, pri ktorých občas príde aj k telesnej ujme, lebo nie vždy je možné vopred predpokladať všetky potenciálne riziká. Jeho to však neprestáva prekvapovať, lebo obyčajne všetko dopredu premyslí do najmenších detailov. Spolieha sa na to. Tak či onak, riziko ho neodrádza. Nielen v športoch sa mu mimoriadne darí, lebo tým, že ho nebrzdí strach, ušetrí veľké množstvo psychickej energie, ktorú my ostatní spotrebovávame na jeho prekonávanie. Myslím si, že riziko aj vyhľadáva a to preto, lebo sa nedokáže dostatočne nasýtiť vo vzťahoch, a tak potrebuje (ako kompenzáciu) silné zážitky.

Niečo o poruchách

Odhaduje sa, že každý druhý človek, ktorý vyhľadá psychoterapiu má isté rysy niektorej z porúch osobnosti. Každý desiaty človek ju podľa odhadov aj skutočne má. Psychopati (pejoratívne označenie jednej z nichi) sa vyznačujú chýbajúcou empatiou a stratou zábran, akými sú vina alebo strach. Odlišnosti vraj existujú aj na neurologickej úrovni. Výskumy robené pomocou magnetickej rezonancie naznačujú aj odlišnosti v štruktúre a fungovaní amygdaly, hipokampu a ďalších častí mozgu.Títo ľudia zároveň bývajú energickí, temperamentní, odvážni, pracovití a majú potrebu pomáhať iným (motív je otázny). Je možné sa od nich dozvedieť naozaj čistú pravdu o sebe, ale ich priamočiara spätná väzba býva aj poriadne zraňujúca. Oni sami však na kritiku svojej osoby a odmietnutie reagujú veľmi impulzívne.

Úspešný

Spomínaný mladý muž sa pochválil, že sa mu mimoriadne dobre darí aj v biznise. Spolupracuje s ľuďmi, s ktorými by podľa neho väčšina ľudí spolupracovať nechcela. Prečo? Kvôli morálke. Vraj sú to ľudia pohybujúci sa na hrane aj mimo zákon. On však morálne zábrany nemá, takže pre neho prekážky tohto druhu neexistujú. Dokáže sa všetko naučiť. Naštuduje si postup, ten dodrží a už ho len zrealizuje. Čudoval sa, prečo to býva pre iných ľudí taký problém. Prečo si to komplikujú. Uvedomoval si, že v riešení úloh je on skutočne výnimočný. Spýtala som sa ho, či niekedy v živote cítil bezmocnosť, či ten pocit pozná. Spomenul si na školské časy, kedy ho chalani mlátili, lebo bol menší vzrastom. To nedokázal ovplyvniť. Na nič iné si nespomenul.

Problém ako rébus

Pôsobil na mňa ako niekto, kto nemá uvedomenie problému a určite nebol utrápený. Opýtala som sa ho, prečo teda vlastne prišiel. Odpoveď znela, že to nebol jeho nápad, ale že ho poslala bývalá priateľka, s ktorou sa rozišiel. Tá bola najskôr pre neho výzvou, lebo mala veľa problémov, teda veľa rébusov na riešenie pre neho. Keď ju spoznal, bola závislá od drog a s tým boli u nej spojené aj iné zdravotné komplikácie. Všetky jej ťažkosti (zrejme tie zjavné) však “on” vyriešil. Potom už nenachádzal dôvod, prečo s ňou zostať. Ona vypozorovala jeho zvláštne správanie a tak mu navrhla, aby s tým šiel niečo urobiť. Našla mu poradňu.

Postup to istí

Aj on sám si uvedomuje, že vo vzťahoch funguje inak ako zvyšok populácie a chcel by zapadnúť. Nie však z dôvodu, že by ho to mrzelo, alebo preto, že by mu niečo chýbalo, chce to mať jednoduchšie. Podobne ako keď mi opisoval, prečo si kupuje stále nové a drahšie autá. Vraj on v tom nevidí žiadny pôžitok, vôbec sa necíti odlišne v lepšom aute, iba mu spoločník vždy povie, aby už auto vymenil a kúpil si určitú značku s poznámkou, že to bude lepšie pôsobiť na ich zákazníkov. Rád by tento spôsob aplikoval aj vo vzťahoch, ale tam je to komplikovanejšie. Niekoľkokrát (vlastne vždy) sa mu podarilo nadviazať vzťah so ženou podľa postupu získaného niekde na internete, (dosť ma to udivilo) potom sa ale vždy vynorila otázka, čo so vzťahom ďalej. Ako s ním naložiť? Načo mu vlastne je?   

Na vlastné riziko

Aký je môj záver? Človek bez strachu môže byť skutočne zaujímavý a to hlavne svojou odlišnosťou od “bežného priemeru” a nekonvenčnosťou, preto môže byť ľahké sa do neho zamilovať. Napriek veľkému šarmu by som však takéhoto človeka nikdy nechcela za frajera, kamoša či kolegu. Je totiž možné sa pri ňom veľmi nepríjemne zraniť, lebo nemá potenciál cítiť iných ľudí a jemne sa ich dotýkať. Nie je to ale jeho chyba – je to porucha. Nemôže za to. Ísť s ním do vzťahu však so sebou nesie riziko podobné tomu, ako keď si sadnete do auta s niekým, kto nikdy v živote nešoféroval a švihne si to rovno na diaľnicu. Ak sa napriek tomu takto rozhodnete, je to aj vaša zodpovednosť…

 

autor: Maja Kubišová