Ako „stráviť“ život – rozhovory (nielen) o jedle

Všetci pozeráme na svet svojou optikou. Ja ho vidím hlavne cez vzťahy a Kris ho často spája práve s jedlom. Ja mám Vzťahovú poradňu a ona je jednou z trojice žufaniek z bistra Žufaňa. Tieto naše pohľady nás napadlo spojiť a tak vznikli Rozhovory (nielen) o jedle.

Keď sa človeku z „neznámych“ dôvodov nedarí robiť v živote čo chce a potrebuje, po čase sa s určitosťou objavia problémy v jeho vzťahoch a niekedy aj na fyzickom tele. Všimla som si, že u mňa v poradni akosi častejšie  klienti (hlavne ženy) popisujú svoje ťažkosti aj v spojitosti s potravou a stravovaním. Spomínajú rôzne histamínové, fruktózové, laktózové či lepkové intolerancie aj poruchy príjmu potravy. Vidí sa mi, že ich pribúda!

Podobné skúsenosti má aj Kris:

„Stretávam ich denne pri moje práci. Nešťastné tváre, ktoré pri objednávke recitujú zoznam potravín, ktoré nemôžu pod zámienkou alergie konzumovať. Smutných ľudí, ktorým je v tomto obmedzení ťažko, trápia sa ním, liečia či dokonca sa zaň hanbia a skrývajú. Pretože by radi jedli všetko, všetko na čo majú chuť! Naozaj si myslím, že sme to, čo jeme a rovnako aj, že láska prechádza cez žalúdok. V prvom rade však tá „sebaláska.“  To, aký vzťah k jedlu máme, hovorí aj o tom, ako radi sa máme. Z takéhoto uvažovania a skúsenosti vznikla chuť na spoločný rozhovor o jedle, trávení, vzťahoch a signáloch, ktoré telo vysiela ako reakciu na (s)trávenie života.“

Keď je nám zle, tak ideme k lekárovi – to je prvý plán. Doktor to musí nejako označiť, zaškatulkovať, pomenovať to a diagnóza je na svete. Nevýhodou diagnózy (bohužiaľ pre niekoho je to naopak výhoda) je, že človek už potom obyčajne nerieši nič iné. Chce sa jej zbaviť, chce sa vyliečiť a tak začne robiť všetko, čo mu lekárska autorita odporučí. Zdroj problému však zostáva nedotknutý!

Naša skupina je pre ľudí, ktorí majú chuť zistiť, čo je v ich prípade tým spúšťačom. U každého to môže byť čosi iné a po tom budeme spoločne pátrať. Je tiež pre ľudí, ktorým jedlo spôsobuje okrem radosti aj starosti. Slúži nám primárne na uspokojovanie základnej potreby, ale je aj zdrojom slasti. Niekedy máme v živote, vo vzťahoch málo radosti a tak zajedáme  samotu, smútky či sklamania. Slastíme si a potom priberáme. Alebo naopak nejeme.

Poďme teda spolu hľadať slobodu v jedení! Sloboda je len jedna a vedú k nej rôzne cesty, tak prečo neskúsiť napríklad túto? Možno to bude práve tá vaša.

 

Prihlásiť sa môžete cez poradna@vztahovaporadna.sk , alebo:

https://www.facebook.com/events/1793015737614378/